NHD-3.5-320240JF-ASXP-CTP
- Manufacturer Part Number:
- NHD-3.5-320240JF-ASXP-CTP
- Manufacturer/Brand:
- Newhaven Display, Intl.
- Part of Description:
- 3.5" IPS TFT LCD DISPLAY WITH CA
- Manufacturer :
- Newhaven Display, Intl.
- Product Category :
- LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- FT5426, ST7272A
- Diagonal Screen Size :
- 3.5" (88.90mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 320 x 240 (QVGA)
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- I²C, Parallel, 24-Bit (RGB)
- Product Status :
- Active
- Touchscreen :
- Capacitive
- Viewing Area :
- 70.68mm W x 53.16mm H