NHD-2.4-240320CF-CSXN#-F
- Manufacturer Part Number:
- NHD-2.4-240320CF-CSXN#-F
- Manufacturer/Brand:
- Newhaven Display, Intl.
- Part of Description:
- 2.4" SUNLGHT READABL TFT 8/16BIT
- Manufacturer :
- Newhaven Display, Intl.
- Product Category :
- LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- ST7789S
- Diagonal Screen Size :
- 2.4" (60.96mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 240 x 320
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB)
- Product Status :
- Active
- Touchscreen :
- Viewing Area :
- 36.72mm W x 48.96mm H