O016N001ABPP5N0000
Manufacturer Part Number:
O016N001ABPP5N0000
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
OLED MODULE 16DIG 16 X 1 PASSIVE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
LCD, OLED Character and Numeric
Background Color :
Backlight :
Character Format :
5 x 8 Dots
Character Size :
2.95mm H x 6.35mm W
Controller Type :
Display Format :
16 x 1
Display Mode :
Passive
Display Type :
OLED
Dot Size :
0.55mm W x 0.75mm H
Interface :
Parallel, 8-Bit
Number of Characters :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Outline L x W x H :
80.00mm x 36.00mm x 10.00mm
Product Status :
Active
Text Color :
Blue
Viewing Area :
66.00mm L x 16.00mm W
Voltage - Supply :
4.8V ~ 5.3V