SCS045MD7DT2S
Manufacturer Part Number:
SCS045MD7DT2S
Manufacturer/Brand:
Mallory Sonalert Products
Part of Description:
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Manufacturer :
Mallory Sonalert Products
Product Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
50mA
Driver Circuitry :
Indicator, Internally Driven
Duration :
Frequency :
700Hz
Height - Seated (Max) :
2.459" (62.45mm)
Ingress Protection :
Input Type :
DC
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Mode :
Dual Tone
Operating Temperature :
-30°C ~ 65°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.687" Dia (42.85mm)
Sound Pressure Level (SPL) :
80dB @ 10V, 61cm
Technology :
Piezo
Termination :
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated :
Voltage Range :
10 ~ 45V