MCP8022T-5015H/SBX
- Manufacturer Part Number:
- MCP8022T-5015H/SBX
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- 3-PHASE BRUSHLESS DC MOTOR GATE
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Motor Drivers, Controllers
- Applications :
- Automotive
- Current - Output :
- 500mA
- Function :
- Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
- Interface :
- PWM
- Motor Type - AC, DC :
- Brushless DC (BLDC)
- Motor Type - Stepper :
- Multiphase
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TA)
- Output Configuration :
- Half Bridge (3)
- Package / Case :
- 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Step Resolution :
- Supplier Device Package :
- 38-TSSOP-EP
- Technology :
- NMOS
- Voltage - Load :
- 12V
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 40V