BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3
Manufacturer Part Number:
BXEB-L0560Z-30E2000-C-A3
Manufacturer/Brand:
Bridgelux, Inc.
Part of Description:
LED MOD EB SER WH LNR STR 3000K
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
Configuration :
Linear Light Strip
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
1.4A
Current - Test :
700mA
Features :
Height :
6.10mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
Lumens/Watt @ Current - Test :
156 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
2410lm (Typ)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
560.00mm L x 24.00mm W
Temperature - Test :
50°C
Type :
LED Module
Viewing Angle :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
22.1V