BXRA-35H2000-B-03
Manufacturer Part Number:
BXRA-35H2000-B-03
Manufacturer/Brand:
Bridgelux, Inc.
Part of Description:
LED COB ES WARM WHT RECT 3500K
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
Configuration :
Rectangle
CRI (Color Rendering Index) :
97
Current - Max :
1A
Current - Test :
700mA
Features :
Height :
3.50mm
Lens Type :
Domed
Light Emitting Surface (LES) :
19.15mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
61 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
1540lm (Typ)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
25.80mm L x 22.80mm W
Temperature - Test :
85°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
36.2V