LXK8-PW30-0024
Manufacturer Part Number:
LXK8-PW30-0024
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED MOD LUXEON K WHT RND 3000K
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
Configuration :
Round
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
1.05A
Current - Test :
350mA
Features :
Height :
3.42mm
Lens Type :
Domed
Light Emitting Surface (LES) :
Lumens/Watt @ Current - Test :
113 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
2485lm (Typ)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
30.00mm Dia
Temperature - Test :
85°C
Type :
LED Module
Viewing Angle :
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
63V